Повноцінне, корисне харчування — це найважливіше, що турботливий власник може зробити для здоров'я, щастя і благополуччя кішки або собаки.
Останнім часом поширюється тренд на частину зміни корму. Для власників важливо урізноманітнити раціон тварин різними видами та смаками кормів. 

Однак неправильна зміна корму може призвести до проблем зі здоров'ям і розладу травлення. Як часто необхідно змінювати корм та як зробити перехід на новий корм максимально комфортним для улюбленця і безпечним для його здоров'я? Розповімо про правильні та безпечні схеми переходу до нового корму.

 

Як зрозуміти, що процес переходу на новий корм йде не за планом?
Ознаками неправильної зміни корму є такі симптоми як діарея, нудота і надмірне газоутворення. Ці симптоми дискомфортні для тварини, тягнуть за собою зміни в поведінці, наприклад втрату апетиту, апатію або агресію. 

Можливі й більш серйозні реакції, такі як гастроентерит, алергічні реакції. При появі таких симптомів власнику потрібно терміново звернутися до ветеринара, який призначить альтернативний варіант чи додаткове обстеження. 

 

Найпоширеніші помилки при зміні корму:
Різка зміна раціону: 100% нового корму без перехідного періоду. Це занадто велике навантаження на травну систему і може призвести до необхідності візиту до ветеринарного лікаря і подальшого лікування.

  • Ігнорування індивідуальних особливостей: порода, вік, стан здоров'я, алергії. Харчування, яке не відповідає індивідуальним особливостям, не буде повноцінним, що може призвести до порушень процесу росту і розвитку, загострення хронічних захворювань.  

  • Відсутність консультації з ветеринаром: особливо актуально при хронічних захворюваннях. Якщо ваш улюбленець має хронічні захворювання, важливо всі зміни в харчуванні узгоджувати з лікарем, оскільки неправильна зміна корму може вплинути на перебіг цих захворювань.   

  • Неправильне зберігання корму: може призвести до псування продукту та харчових розладів. Вологі корми після відкриття упаковки повинні зберігатися тільки в холодильнику. Сухі корми зберігаються при кімнатній температурі і в сухому приміщенні, через те, що підвищена вологість призводить до утворення цвілі, що дуже небезпечно для здоров'я і кішок, і собак.

 

Вікові особливості підбору та зміни корму

Годування котів

  1. Кошенята (до 1 року)

Повноцінний, збалансований, поживний і корисний раціон — ідеальний старт для нового члена сім'ї!  

Корм для кошенят повинен бути:
-  Більш калорійним і з великим вмістом білка, порівняно з кормом для дорослих котів. 

- Легкозасвоюваним, щоб уникнути розладів травлення
- Поживним, щоб не перевантажувати травну систему великою кількістю їжі.

 

2. Дорослі коти (1–7 років)

Харчування дорослих котів має бути не тільки повноцінним і смачним, а й забезпечувати профілактику найпоширеніших захворювань. 

Ожиріння — основна проблема, пов'язана з харчуванням. Особливо гостро питання зайвої ваги у дорослих котів постає після стерилізації. Спеціальні корми для стерилізованих котів мають низький вміст жирів і підвищений вміст білків, що сприяє підтримці ваги та м'язової маси.

За наявності чутливого травлення або алергії на злаки радимо звернути увагу на беззернові корми.

Збалансований раціон і контроль ваги — ключові умови для профілактики сечокам'яної хвороби. Пам'ятайте, що спеціальні лікувальні корми повинен призначати ветеринарний лікар!  

 

3. Літні коти (8+ років)

Приблизно після 8 років у тварин починають  стають більш чутливими або знижують функції деякі органи, особливо: нирки, серце і травний тракт.
У кормах для літніх котів має бути знижена кількість фосфору і білка, щоб підтримувати здоров'я внутрішніх органів. І звісно, особливу увагу приділено тому, щоб корм для літніх котів був смачним, легкозасвоюваним і легким для жування. 

Старші тварини можуть бути менш активними, а також може змінюватися їхній нюх або смак. Для комфорту літнього кота дуже важлива поступова адаптація до нових смаків.
 

Годування собак

  1. Цуценята (до 1 року)

Залежно від фізичних розмірів і породи цуценята ростуть з різною швидкістю і мають різні потреби в харчуванні. 

Цуценята великих порід розвиваються повільніше, ніж цуценята малих порід. Споживання зайвої кількості калорій, може призвести до прискореного зростання і надлишкового набору ваги у цуценяти великої породи, що підвищить навантаження на кісткову систему. Тому корми для цуценят великих порід розраховані на поступове, розтягнуте в часі зростання. 

Процес переходу від материнського молока до готових кормів починається для цуценят усіх порід в одному віці, коли їм виповнюється близько трьох тижнів. А ось перехід від корму для цуценят до корму для юніорів, надалі для дорослих залежить від породи собаки. Карликові породи можуть бути готовими до дорослого корму вже в дев'ять місяців, у той час, як гіганти формуються набагато довше і до двох років можуть залишатися на кормі для юніорів.

Якої б породи не було ваше цуценя, уникайте різкої зміни раціону. Те ж саме стосується і переходу з однієї марки кормів на іншу. Будь-яка різка зміна може викликати розлади травної системи собаки.

 

2. Дорослі собаки (1–7 років)

Правильний раціон дорослого собаки також залежить від його породи. Собакам малих порід потрібно більше калорій на кілограм маси тіла, ніж великим, тобто їм потрібна більш калорійна їжа. Розмір гранули також має значення.Маленькому собаці складно розгризати великі гранули, а великий може давитися дрібним кормом. 

Рівень активності собак може бути дуже різним. Корм для спортивного або службового собаки має бути енергомісткий, щоб забезпечити необхідну калорійність. А корм для спокійного, хатнього улюбленця має наситити, не викликаючи ожиріння. 

І звісно потрібно пам'ятати про індивідуальні особливості. Собакам, схильним до харчових алергій, краще обирати корми з гіпоалергенними джерелами білка, такими як ягня, кролик або риба. А собакам із чутливим травленням можуть підійти беззернові корми. У разі таких особливостей обов'язково перед зміною раціону радьтеся з ветеринарним лікарем.

3. Літні собаки (8+ років)  

З віком особливості харчування собаки змінюються. Знижується рівень рухової активності, отже корм має бути менш калорійним, щоб не допустити ожиріння. Також важливо підтримувати здоров'я суглобів, тому до складу кормів для літніх собак включають хондропротектори. 

У літнього собаки можуть з'явитися хронічні захворювання, тому виникне необхідність перевести його на спеціалізований ветеринарний корм. Пам'ятайте, що будь-яка ветеринарна дієта має бути призначена лікарем!

Також після восьми років у собак починає знижуватися рівень метаболізму, можуть виникати проблеми з яснами та зубами, травна система стає більш чутливою. Все це вимагає перегляду раціону.

 

Алгоритм зміни корму

Існує чимало причин, через які може знадобитися перехід на новий корм.  На відміну від людей, які можуть швидко перетравлювати різноманітну їжу, собаки та кішки потребують збалансованого раціону. Різка зміна харчування може призвести до розладів травлення, таких як гастрит і панкреатит.

Дана схема зміни корму є найбільш м'якою та безпечною для тварин.
 

  • Перший тиждень (1–7 дні) - знайомство з новим кормом.

У цей період головна мета — дати можливість поступово звикнути до смаку, текстури та аромату нового корму. Змішуйте корми рівномірно, щоб тварина сприймала новий смак у невеликій кількості.

 

1–2 день: 95% старого корму + 5% нового корму.

3–4 день: 90% старого корму + 10% нового корму.

5–7 день: 85% старого корму + 15% нового корму.

 

Примітка! Спостерігайте за станом випорожнень, активністю та апетитом.

 

  • Другий тиждень (8–14 дні) - адаптація

У цей період організм починає поступово адаптуватися до нового корму.

8 день: 80% старого корму + 20% нового корму.

9 день: 75% старого корму + 25% нового корму.

10–11 день: 70% старого корму + 30% нового корму.

12–13 день: 65% старого корму + 35% нового корму.

14 день: 60% старого корму + 40% нового корму.

 

Новий корм може мати іншу кількість білка, жиру та мікроелементів, що змінює потребу у воді. Доступ до чистої води допоможе організму адаптуватися до нових умов годування більш комфортно.

 

  • Третій тиждень (15–21 дні) - перехід на новий корм

Цей тиждень присвячений завершенню поступового переходу до нового корму.

15 день: 55% старого корму + 45% нового корму.

16–17 день: 50% старого корму + 50% нового корму.

18 день: 45% старого корму + 55% нового корму.

19 день: 35% старого корму + 65% нового корму.

20 день: 30% старого корму + 70% нового корму.

21 день: 20% старого корму + 80% нового корму.

 

  • Четвертий тиждень (22–28 дні): Повний перехід на новий корм

Останній етап — повне введення нового корму Грандорф у раціон.

22–24 день: 10% старого корму + 90% нового корму.

25–28 день: 100% нового корму.

 

У разі, коли стан здоров'я вашого улюбленця ідеальний, ви ніколи не стикалися з симптомами чутливого травлення, наприклад такими як м'які випорожнення, можна спробувати прискорити перехід на новий корм. 

 

У перші 1-3 дні ви зменшуєте на чверть звичайне харчування і додаєте чверть нового корму.

Наприклад, ваш собака з'їдає 200 грамів корму на добу і годуєте ви його двічі на день, вранці та ввечері. В одне годування ви берете не 100 грамів корму, а 75, і додаєте до нього 25 грамів нового. У наступні три дні замінюєте половину старого раціону новим, потім відповідно три чверті. І в підсумку на дев’ятий - чотирнадцятий   день замінюєте повністю старий раціон на новий.

Таблиця пропорцій старого та нового корму по днях:

День

Співвідношення старого та нового корму

1–3

75% старого + 25% нового

3–6

50% старого + 50% нового

6–9

25% старого + 75% нового

9-14

100% нового

 

Загальні поради у період адаптації до нового раціону:

  • Контролюйте стан собаки: слідкуйте за апетитом, випорожненнями, станом шерсті та рівнем активності.

  • Не поспішайте: якщо у собаки з’являється діарея або інші проблеми, поверніться до попереднього етапу на кілька днів.

  • Питна вода: постійний доступ до чистої води є обов’язковим.

Зміна корму — необхідність, з якої неодноразово стикається будь-який відповідальний власник кішки або собаки. Цей процес проходить легко і комфортно для тварини, якщо враховувати три важливі моменти:

  •  завжди поступова зміна

  • спостереження за станом тварини

  • врахування віку й особливостей породи.
     

Пам'ятайте, що здоров'я і благополуччя вашого вихованця залежить від вас! Відвідуйте ветеринара за перших ознак нездужання та дотримуйтеся чіткого алгоритму переходу.